Jacques Chirac és Michel Rocard levele Fejtő Ferenchez
François Fejtő 1950-től a francia állami hírügynökség, az Agence France Presse (AFP) munkatársa, néhány év után kiemelt hírmagyarázója, a szovjet blokk országaival foglalkozó osztály vezetője. „Én voltam felelős az információért ezekről az országokról, az egész kommunista világról, Kínát, Japánt, Koreát beleértve. Nekem tudni kellett arról, ha például Észak-Koreában kormányváltozás történt, és azt is, hogyan kell azt értelmezni.” Fejtő Ferenc szakértőjévé vált a témának, 1952-ben megírta A népi demokráciák története című könyvét, amelyet néhány éven belül 14 nyelvre lefordítottak és a világ 16 országában terjesztettek. Fejtő egy csapásra világhírű lett. Idővel két újabb kötettel jelentkezett a témában, mindhármat egyetemi tankönyvvé nyilvánították.
Franciaországban minden állami vezető ismerte a nevét. A Népi demokráciák története az egyetlen könyv volt, amely átfogó képet nyújtott a szovjet blokk országairól, és viszonyulási alapot jelentett a politikusok számára is. Jacques Chirac polgármestersége idején, Michel Rocard pedig francia miniszterelnökként méltatta Fejtőt és műveit.
Párizsi Városháza
Párizs, 1986. február 10.
Kedves Uram,
A legnagyobb érdeklődéssel fogadtam a Prágai beavatkozásról szóló művét (Le coup de Prague), amelyet néhány napja volt szíves rendelkezésemre bocsátani.
Valóban nagyon sajnálatos, amint baráti dedikációjában Ön is említi, hogy A népi demokráciák története című könyve – amely a szakértők körében alapvető műnek számít – publikálása idején nem került széleskörű terjesztésre.
Igazán nagyon ritka, hogy valaki ilyen jól elemezze – egy valaha szabad nemzet történetében – a szocialisták és a kommunisták szövetkezésének kétségbeejtő következményeit, valamint azokat az agitációs és propaganda tevékenységeket, amelyeket a kommunisták az adott történelmi feltételek között kifejtettek a velük szembenálló partnerek megsemmisítése érdekében.
Eddig soha senki nem világította meg ilyen jól az úgynevezett „szocializmus felé vezető nemzeti utak” ambivalenciáját, a nyugati világ passzívitását a háborút követő években, továbbá az emberi jogok lábbal tiprását földrészünkön!
Gratulálok ehhez a munkához és ismétlem, hogy múltkori találkozásunkról nagyon jó emlékeket őrzök. Kérem Uram, fogadja legmelegebb üdvözletemet.
Igaz szívélyességgel:
Jacques CHIRAC
Címzett:
FEJTŐ Ferenc Úr
Editions du Seuil
27, rue Jacob
MINISZTERELNÖK
Párizs, 1990. január 25.
Uram,
Ön volt szíves elküldeni „Csak azért is szociáldemokrácia” című könyvét.
Gesztusa és dedikációja mindkettőnknek nagyon jól esett és feleségemmel együtt nagyon köszönjük.
Kérem, fogadja megbecsülésem kifejezését.
Szívélyes üdvözlettel:
Michel ROCARD
Címzett:
FEJTŐ Ferenc Úr
49, boulevard Victor-Hugo
92100 NEUILLY-SUR-SEINE
A franciául Csak azért is szociáldemokrácia című könyv magyarul Mégiscsak szociáldemokrácia címmel jelent meg.
Fejtő Ferenc személyes levelezése a fehérvárcsurgói Károlyi Kastély Fejtő Ferenc Könyvtárában és a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban kutatható.